jakie rolki wybrać na kurs rolkowy Black & Yellow Skaitng

Cześć! Skoro tu jesteś, to znaczy, że albo szukasz swoich pierwszych rolek albo planujesz ich zmianę na lepsze. Polecamy zapoznać się z całością tego wpisu, aby nie wyrzucić kasy w błoto, ale jeśli Ci się spieszy, teleportuj się bezpośrednio do:

Podpowiemy Ci tutaj jakie rolki wybrać, aby wystarczyły na długo, były wygodne i spełniły Twoje oczekiwania. Na rynku dostępnych jest wiele typów rolek i każdy z nich przeznaczony jest do czegoś zupełnie innego. Ale to nie wszystko – różnią się także budową, która definiuje to, co na nich będziemy w stanie na nich zrobić, a czego nie. Skupiamy się tutaj na rolkach freeridowych, ponieważ są to rolki o najszerszym zastosowaniu. Sprawdzą się zarówno w przypadku kursu rolkowego, wycieczek po ścieżkach oraz będziesz w stanie spróbować swoich sił przy większości specjalistycznych dyscyplin rolkowych. Poniżej, dowiesz się, dlaczego.

Prosty przykład na początek:

→ Rolki agresywne sprawdzą się na skateparku, ponieważ mają mniejsze kółka idealnie nadają się do skoków, grindów etc., ale nie koniecznie będzie to dobry wybór do przemierzania miejskich ścieżek. Ciężki but i małe kółka sprawią, że taka jazda będzie bardzo męcząca i mało satysfakcjonująca.

→ Rolki fitnessowe w miękkim bucie służą do poruszania się po gładkich ścieżkach, ale totalnie nie sprawdza się przy skokach. Nie będą mocno trzymały stopy, nie mają tak dobrej amortyzacji, a co gorsza istnieje duże ryzyko pęknięcia.

Czego dowiesz się z tego wpisu?

Aby wybrać rolki mądrze, trzeba zdecydować, co chcemy na nich robić i do czego konkretnie mają służyć. Na początku może to być dla Was trudny wybór, dlatego skupiamy się na takim typie rolki, który ma jak najszersze zastosowanie. Chodzi o rolki freeridowych ze względu na specyfikę naszych kursów. Podczas nauki potrzebujemy rolki, która mocno trzyma naszą stopę i pozwoli nam zarówno postawić swoje pierwsze rolkowe kroki jak i zamortyzuje nasze skoki. Jeżeli więc jesteś na etapie kompletowania sprzętu rolkowego lub w najbliższym czasie planujecie jego wymianę na lepszy, rekomendujemy dobranie go zgodnie z poniższymi radami. Często dostajemy prośby o polecenie sprzętu, więc poniżej przedstawiamy nasze “małe” kompendium wiedzy, w którym opisujemy:

– skąd się bierze różnica w cenie rolek marketowych/sieciówkowych w porównaniu do profesjonalnych firm zajmujących się – produkcją rolek,
– na które rolki się zdecydować,
– jak je mierzyć,
– gdzie najlepiej je kupić.

Długie to wszystko, ale przed wydaniem kilkuset złotych warto poświęcić 10 minut na research, żeby nie wydawać pieniędzy dwa razy, a tak niestety bywa zazwyczaj, jeśli pierwszym wyborem będzie słaby jakościowo sprzęt. Jazda na rolkach to świetna forma aktywności, która ma wiele odmian, mobilizuje wiele partii mięśniowych i pozwala uczyć się coraz to nowych rzeczy i trików. Jedna porządna para rolek pozwoli poznać podstawy wielu dyscyplin (przez jazdę rekreacyjną, hokej na rolkach, high jump, slide, freestyle slalom, po jazdę szybką czy agresywną) i będzie służyła na lata.

Po co Ci dobry sprzęt? Nie wystarczy ten z marketu za 300 zł?

Nie zrozum nas źle, ale odpowiedź jest jedna. NIE!
Nie wystarczy Ci taki sprzęt, a już tym bardziej na samym początku Twojej rolkowej przygody. Choć doskonale wiemy, że większość naszych kursantów rozpoczyna swoje pierwsze zajęcia w sprzęcie złym lub bardzo złym, to właśnie dlatego dość wcześnie informujemy ich o tym, że będzie on wymagał wymiany, jeżeli będą chcieli kontynuować swój kurs rolkowy. W złym sprzęcie nie dasz rady rozsądnie sprawdzić, czy rolki Ci się spodobają, bo po pierwsze nie będzie wystarczająco wygodny podczas kolejnych godzin nauki, po drugie nie będzie trzymał stopy tak jak powinien, a po trzecie prędzej można się zrazić niż nauczyć. Jako instruktorzy nie chcemy polecić Ci słabego sprzętu… ani nawet średniego, bo przecież podpisujemy się pod tym swoim nazwiskiem i chcemy w miarę możliwości zagwarantować Ci zakup, którego nie będziesz żałować, bo przecież to na naszych lekcjach będziemy Cię widzieć w Twoich nowych rolkach.

“Jeszcze nie wiem czy mi się spodoba na tych rolkach, więc kupię sprzęt w sieciówki. Chyba te rolki X za 250 zł nie będą aż takie złe na start?” i na dokładkę: “Jak mi się spodoba, to kupię lepszy”. – Finalna decyzja zawsze należy do Ciebie i ostatnie na czym nam zależy to wymuszanie na Tobie konkretnego zakupu, czy konkretnej marki rolek. Nie chcemy się też licytować na kwoty i polecanie sprzętu “trochę tańszego”. Chcielibyśmy, aby każdy zrozumiał, dlaczego tak istotny jest sprawdzony sprzęt i podjął rozsądną decyzję.

Odpowiednio dobrane rolki nie tylko dają większy komfort jazdy, ale sprawią, że nauka nowych rzeczy stanie się szybsza i przyjemniejsza, a kolana i kostki nie będą obciążane tak, jak w przypadku sprzętu słabej jakości. Odpowiednia amortyzacja sprawi, że stawy i więzadła będą miały niezbędną amortyzację. Sport to zdrowie, więc nie warto oszczędzać na sprzęcie, który zamiast poprawić naszą kondycję, może doprowadzić do uszczerbku zdrowotnego. Tak jak w przypadku każdego sportu, słabszy sprzęt ogranicza naukę nowych umiejętności na każdym poziomie zaawansowania, a już szczególnie na początku. Może także wpłynąć na zwiększone ryzyko kontuzji, a nawet wady postawy, zwłaszcza u dzieci.

Jaki typ rolek wybrać?

W przypadku jazdy na rolkach, np. podczas kursu nauki jazdy lub w ramach codziennego ruchu, najlepsze będą rolki freeridowe charakteryzujące się twardą skorupą na zewnątrz, sztywną aluminiową szyną z małymi odstępami pomiędzy kółkami i dość mocnym usztywnieniem kostki, co nie występuje w większości rolek z popularnych sieciówek. Znajdziesz tam rolki rekreacyjne, służące do jazdy po gładkich nawierzchniach, które sprawdzą się jeżeli szukasz miękkiego buta i potrafisz już się na nich poruszać. Twarda skorupa w rolkach freeridowych ma za zadanie trzymać stopę tam gdzie powinna być trzymana, a także ją ochronić przed uderzeniami i upadkami. Jeżeli nigdy nie miałeś/aś na stopach rolek w skorupie, to musisz wiedzieć przyzwyczajenie się do tego uczucia może chwilę zająć. Mięśnie stopy będą się mocno spinać, a stopa może dość szybko drętwieć. Nasze stopy są przyzwyczajone do miękkich butów, w których praca mięśni polega na zginaniu palców i utrzymaniu równowagi ciała. Dokładnie to samo nasze stopy próbują robić w twardej skorupie rolki, która trzyma sztywno stopę i w przypadku dobrze dopasowanej rolki nie ma tam żadnych niepotrzebnych luzów. Po kilku/kilkunastu minutach takiej walki stopy będą bardzo zmęczone. Etap ten minie, ale warto o tym wiedzieć jeszcze przed zakupem, aby zbyt wcześnie nie wymieć rolek na większe. Liner, czyli miękki but wewnętrzny w rolce, dopasuje się do niej niczym plastelina, którą trzeba najpierw rozgrzać, aby była plastyczna. Proces ten zajmuje średnio od kilku do kilkunastu godzin. Skorupa super sprawdzi się również w przypadku dzieci, które lubią gdzieś sobie czasami kopnąć bez powodu. Ochroni stopę zdecydowanie lepiej niż miękki but rolkowy.

“Ale ja nie chce skakać, tylko nauczyć się jeździć do przodu i hamować”

Często słyszymy to podczas naszych kursów, dlatego jasno komunikujemy, co podczas kursu będziemy ćwiczyć. Do jazdy po ścieżkach potrzebne są różne umiejętności, również podskok w nagłych sytuacjach. Ścieżki często zakończone są krawężnikami, które również należy nauczyć się pokonywać, a rolka w skorupie w dobrą amortyzacją pomoże Ci pokonywać dłuższe dystanse, ponieważ lepiej będzie amortyzować wszelkie nierówności na drodze. Miękki but nadaje się do krótkich i niezbyt intensywnych przejażdżek po gładkich ścieżkach, a dobrze wiemy, że nie ma ich zbyt wielu. Do jazdy po mieście zdecydowanie lepiej sprawdza się but w skorupie, ponieważ w mieście mamy dużo krawężników, kostki brukowej czy nierówności. Rolka mimo, że niewielka, jest skomplikowana w budowie i zbudowana jest z elementów na których nie warto oszczędzać. Pamiętaj, że w sklepach sportowych większość rolek to rolki rekreacyjne, więc obsługa właśnie ten typ rolki będzie Ci polecać… i to do wszystkich dyscyplin! Nie dajcie sobie wmówić, że takie rolki sprawdzą się podczas nauki, bo jest zupełnie inaczej. Nawet jeśli rolki będą wygodne, to pamiętajcie, że w słabych rolkach efekt ten może szybko minąć, a jesli macie spędzać na nich czas regularnie, to warto nasze subiektywne poczucie wygody porównać z rolką przez duże “R”. Nie polecamy również słuchać ludzi, którzy namawiają Was na konkretny model rolek. Każdy z nas ma inne stopy i rolki będą inaczej się w nich układać. Jedynie Ty jesteś w stanie ocenić komfort w rolkach i to, czy dla twojej stopy będa odpowiednie.

Koło kołu nie równe…

Podczas zakupu rolek warto także zwrócić uwagę na liczbę, rozmiar i twardość kół. Nie wybieraj rolek trzykołowych na samym początku swojej nauki, ponieważ większe koła sprawią, że będziesz wyżej od ziemi. Twój środek ciężkości automatycznie będzie wyżej osadzony i jeżeli nawet nie przerazi Cię ta wysokość, to trudniej będzie wykonywać Ci większość ćwiczeń. W rolkach trzykołowych koła są zdecydowanie większe niż te w czterokołowych, a większe koła to mniejsza zwrotność. Druga sprawa, rolki z większymi kołami moga osiągnąć wyższą prędkośc niż te na czterech, więc częściej wtedy słyszymy, że “rolki same jadą”. Jeżeli dość szybko chcesz się nauczyć skręcać i mieć większą kontrolę nad sprzętem, wybierz te na czterech kołach.

Jeśli chodzi o twardość kół, to polecamy 84A, 85A lub 86A, które są zazwyczaj montowane od razu w większości dobrych rolek, ale upewnijcie się podczas zakupu, że faktycznie tak jest. Kółka poniżej lub powyżej tej twardości będą za miękkie i szybko się zużyją lub za twarde i będziecie się na nich ślizgać. Jeśli chodzi o rozmiar kółek, najlepszym wyborem będzie około 80mm, jednak przy niższym wzroście oraz przy dzieciach optymalne będzie również 76mm.

Dlaczego dobre rolki są drogie?

Świadomie postawiliśmy na samym początku źle zadane pytanie, bo sami nie uważamy, żeby koszt zakupu nowych, porządnych rolek był wysoki w porównaniu do jakości. Prawidłowa wersja powinna brzmieć: Dlaczego rolki z marketu są takie tanie? Większość ludzi stwierdziłaby, że to but i kilka kółek, więc o co tyle hałasu? Na cenę rolki wpływa wiele jej elementów i aby dobrze to zobrazować, musimy tę budowę poznać. Pamiętaj również, że jeżeli zdecydujesz się na kolejną parę dobrych rolek, to pierwszą z powodzeniem możesz sprzedać, a dobre rolki nie tracą na wartości, szczególnie w sezonie!

Jakie elementy znajdziemy w rolkach?

  • 2 dobrej jakości buty w skorupie (często w wyjmowanymi linerami),
  • 2 cuffy, czyli cholewki buta,
  • 6 lub 8 poliuretanowych kół dobrej jakości,
  • 2 aluminiowe lub kompozytowe szyny, których ustawienie można wyregulować,
  • 12 lub 16 łożysk,
  • śrubki, tulejki i ośki,
  • woskowane sznurówki,
  • slidery ochraniające skorupę,
  • wkładki w linerach,
  • shock absorbery, pochłaniające drgania,
  • porządne klamry,
  • opcjonalnie hamulec.

W dobrych rolkach renomowanych firm, wszystkie te elementy można spokojnie wymienić, kiedy się zużyją i przedłużać ich życie o kolejne lata. W rolkach marketowych większość części jest zintegrowana i nie będziecie mieli możliwości wymiany poszczególnych komponentów. A nawet, gdyby dało się coś odkręcić, to nie znajdziesz części, ponieważ producentom słabych rolek nie opłaca się, abyś wymienił/a w nich części, ale kupił/a kolejną parę. Większy zysk przecież będzie z kolejnej zakupionej pary rolek, niż wymiany jednej małej śrubki. Jeśli rolka ma dobrze leżeć na stopie i nie sprawiać dyskomfortu w czasie jazdy, wszystkie wyżej wymienione elementy muszą być dopracowane. Większość z nas zdaje sobie przecież sprawę, że jakoś materiałów w każdym sprzęcie wpływa na ich jakość, bez różnicy czy mówimy o ubraniach, garnkach, samochodach czy rolkach. Jeśli więc spojrzymy na cenę rolek w kontekście lat, przez które mogą nam służyć oraz dyscyplin rolkowych, które możemy na nich poznać, kwestia ceny zaczyna wyglądać nieco inaczej. Niestety rynek jest zalany “produktami rolkopodobnymi”, które negatywnie wpływają na ocenę dobrego sprzętu przez początkujących rolkarzy, ponieważ dla większości normalna ceną jest 200 zł za rolki. Niestety w tej kwocie nie da się sprzedać produktu, który ma nawet średniej jakości części. Dla przykładu, same kółka w dobrej rolce, to wydatek około 200 zł. W rolkach marketowych kółka jest bardzo miękkie, bardzo szybko się ścierają, a co gorsza – moga nawet ulec rozpadowi w trakcie jazdy, co stwarza poważne zagrożenie dla nas samych.

Pomijając już miękkie kółka w tanich rolkach, które szybko się zetrą, dochodzi tutaj cała masa innych kwestii. Słabe łożyska, które wpływają na odpowiednie kręcenie się kół, a ze względu na niedopracowane kwestie prawne, każdy producent może nazwać słabe łożysko tak samo jak te najwyższej klasy, np. abec 9 (NIE DAJ SIĘ NA TO NABRAĆ, w rolkach za 300 zł nie będzie łożysk najwyższej klasy). Kontynuując w tanich rolkach znajdziesz również mizernej jakości tujeki i śrubki, których nie można dokupić u danego producenta, słabe plastikowe szyny, które przy większym kontakcie z krawężnikiem czy murkiem mogą się połamać), złej jakości buty, które nie dopasowują się do stopy, zostawiając luzy w okolicach palców, pięt lub kostek, klamry, śruby, sznurówki i rzepy, które udają, że zapinają rolkę i dopasowują ją do stopy, bardzo słaby lub brak shock absorbera, który odpowiada za amortyzowanie drgań podczas jazdy, a dzięki niemu rolka “pochłania” te wibracje i nie obciążają one naszych kolan. To wszystko składa się na Twój komfort i odpowiednie napięcie mięśni.

    To w końcu jaki model rolek mam kupić?

    Poniżej lista modeli, które polecają nasi kursanci. Potraktuj to jako przykłady dobrych rolek, które możemy polecić. Jak już wspominaliśmy, każdy z nas ma inne stopy, które różnią się także między sobą, więc warto dopasować rolkę do budowy stopy, dyscypliny rolkowej, stylu i częstotliwości jazdy oraz własnych preferencji. Tę decyzję musisz podjąć już sam, ale najważniejsza zasada to WYGODA. Rolka po prostu musi dawać uczucie komfortu. Jeśli nie masz możliwości przymierzenia rolek przed zakupem, najlepiej zdecydować się na zakup 2 lub 3 par online i odesłać te, które nam nie odpowiadają. Większość specjalistycznych sklepów rolkowych nie będzie miała problemu z takim zwrotem. Poniżej przedstawiamy listę rolek freeskate, polecanych na kurs z podstaw jazdy oraz na poziomie ponadpodstawowym. Jeśli szukasz rolek specjalistycznych do slalomu, jazdy agv, wizzard skatingu, po konkretne wskazówki odezwij się bezpośrednio do swojego instruktora.

      Modele rolek dla dzieci:

      Wiemy, że dużym plusem przy rolkach dziecięcych jest możliwość regulacji rozmiaru. Większość modeli ją posiada, więc szybko rosnąca stopa dziecka nie sprawi, że za chwilę potrzebna będzie kolejna para. Warto też poszukać tych modeli na rynku wtórnym, ponieważ rolek dziecięcych jest tam więcej, niż tych dla dorosłych.

      • Rollerblade Apex,
      • Rollerblade Apex 3WD,
      • Rollerblade Cyclone G,
      • Powerslide Jet,
      • Powerslide Khaan Junior NXT,
      • Powerslide Khaan Junior Pro,
      • Powerslide Imperial Junior,
      • Powerslide Stargaze,
      • FR J Club,
      • FR EZX,
      • Seba E3 Junior,
      • FR Skates FR Junior,
      • FR Skates AXS,

      Marki Seba oraz FR Skates polecane są przy szerszych stopach, natomiast Powerslide przy węższych, ale zasada ta dotyczy jedynie wybranych modeli.

      Modele rolek dla dorosłych:

      • Rollerblade RB80 Cruiser,
      • Rollerblade Twister Edge,
      • Rollerblade PRO X,
      • Rollerblade Lightning,
      • Powerslide Imperial,
      • Powerslide Zoom,
      • Powerslide Next,
      • Powerslide Storm 80,
      • Iqon CL15,
      • Seba E3 80,
      • FR Skates FRX,
      • FR Skates FR1/FR2/FR3,
      • FR Skates FRXP 80,
      • FR NEO 1 Dual 80,
      • FR NEO 2 80.

      Akcesoria rolkowe, czy serio potrzebne są kaski i ochraniacze?

      Podczas naszych zajęć każdy kursant, bez względu na aktualny poziom jazdy, ma obowiązek jeździć w kasku oraz komplecie ochraniaczy na łokcie, kolana i nadgarstki. Tutaj akceptujemy wszystkie akcesoria, które spełniają rolę ochrony. Wystarczy, że są w dobrym stanie i posiadają wszystkie zapięcia, dzięki czemu nadal poprawnie mogą pełnić swoją funkcję. Jeżeli zdecydujecie się na zakup lepszych akcesoriów, komfort jazdy się poprawi. W lepszych kaskach głowa mniej się poci, ponieważ są lepiej wentylowane. Dodatkowo mają możliwość uprania czy wymiany wewnętrznych gąbek na grubsze dołączone do zestawy lub dokupienia nowych dedykowanych konkretnym modelom kasków. Podobnie w przypadku lepszych ochraniaczy – mniej się w nich pocimy, jest wygodniej i zdecydowanie lepiej amortyzują wszelkie upadki. Dodatkowo, istnieje wiele modeli super lekkich kasków dobrych producentów, które na głowie są ledwo wyczuwalne i da się o nich zapomnieć podczas jazdy, będąc jednocześnie chronionym.
      Z marek na które warto zwrócić uwagę polecamy:

      • Ennui,
      • TSG,
      • Rollerblade,
      • Powerslide,
      • Giro,
      • Pro-Tec.

      Gdzie kupić rolki?

      W Białymstoku nie ma obecnie żadnego sklepu ze sprzętem specjalistycznym, który ma wybór pod względem modeli czy rozmiarów dobrych rolek, co sprawia, że jeśli chcemy przymierzyć rolki, jedynym sensownym wyborem pozostaje wycieczka do stolicy. Jeżeli nie masz na to czasu, rolki możesz zamówić w sklepie internetowym. W przypadku dobrania złego rozmiaru, nie powinno być żadnych problemów z wymianą czy zwrotem zamówienia. Warto porządnie zmierzyć obie stopy (bo są różne) w domu i dobrać rozmiar idealny do długości wkładki, a w razie wątpliwości poprosić obsługę sklepu o pomoc w doborze rozmiaru – znają się na tym bardzo dobrze! Specjalistyczne sklepy wysyłkowe:

      Dobrym wyborem będzie także sprzęt z drugiej ręki (lub w naszym przypadku – drugiej nogi). Rolki dobrych marek można kupić i sprzedać na rynku wtórnym. Szczególnie te dziecięce, które mogą spokojnie służyć kilku szkrabom, zamim cokolwiek w nich będzie wymagało wymiany, a stopa dziecięca przecież rośnie w szalonym tempie. W sezonie wiosna-lato jest sporo chętnych na zakup nowych rolek, dlatego rekomendujemy zajrzeć na OLX, Vinted, facebook Marketplace, Wrotkarski targ czy Giełdę Sprzętu Rolkowego – grupy na Facebooku, które powstały w celu kupna i sprzedaży sprzętu rolkowego. Uwaga tylko na stare modele rolek! Mogą mieć na tyle stare kółka, że rozlecą się w czasie jazdy.

      Jak mierzyć rolki?

      Prawidłowo dobrane rolki nie powinny być jak but – ani ani za małe, ani za duże. Obtarcia na nogach od za dużych rolek lub zgniecione w za małych rolkach palce to najgorsze co może spotkać rolkarza podczas nauki. Wiemy, że niektóre dzieci, ale też dorośli lubią mieć “luz” w stopach, ale podejdźmy do tego z rozsądkiem i nie kupujmy rolek o kilka rozmiarów większych niż stopa, bo “będzie na zapas”. Po kilku dłuższych przejażdżkach rolka nieco się rozbije w środku i dopasuje do naszej stopy, a jeśli będzie za duża, nie uratuje Was tu nawet najgrubsza skarpetka. Swoją drogą – nie polecamy grubych skarpet do rolek, bo w takich jesteś mniej czuły/ła na bodźce. Jeżeli po założeniu rolek, zaczniesz podkurczać palce , prawdopodobnie są na Ciebie za małe, ale może być również odwrotnie, zaczniesz je podkurczać, aby złapać równowagę w rolkach za dużych. Jeśli rolka jest ciasna, lecz palce nie są podkurczone, rolki powinny się z czasem rozbić i dopasować do stopy. W niektórych rolkach istnieje także możliwość termoforowania linera (samodzielnego dopasowania go do stopy pod wpływem temperatury).

      Nie warto upierać się przy konkretnym modelu rolki, ponieważ nie każda będzie pasowała do danej stopy, szczególnie kiedy mamy rozmiar buta pomiędzy jednym a drugim np. 44-45 czy 39-40. Shell (skorupa) w rolce często tworzony jest co 2-3 rozmiary, a wkładka wewnętrzna co rozmiar, co oznacza że jeden rozmiar shella będzie odpowiadał za dwa (lub trzy) różne rozmiary rolki. Istnieją modele, które w żadnej możliwej konfiguracji nie dadzą nam idealnego dopasowania do stopy i warto wtedy poszukać dalej (inny model, inna firma). Na koniec kilka dobrych rad dotyczących samego mierzenia:

      • Przed przymierzeniem rolek, rozepnij wszystkie klamry, rzepy i poluzuj mocno sznurówki
      • Załóż, zasznuruji zapnij dokładnie i mocno obie rolki
      • Po założeniu rolek, nie powinnonie być w nich żadnych niepotrzebnych luzów, a rolka powinna mocno przylegać do stopy.
      • W nowych rolkach warto spędzić trochę czasu przez zakupem i upewnić się, czy na pewno nic nas nigdzie nie uciska, nie uwiera i nie boli.
      • W zawiązanych i zapiętych rolkach warto zrobić przysiad i sprawdzić, czy pięta nie odrywa się od wkładki. Jeśli mocno się odrywa, oznacza to, że rolki są za słabo dowiązane lub za duże.
      • W poprawnej pozycji rolkarskiej (nogi ugięte w kolanach, piszczele oparte na językach butów) sprawdzamy rozmiar.
      • Na prostych nogach nie da się jeździć, więc nie powinno się też mierzyć rolek. W prawidłowej pozycji nasza pięta się cofa, tworząc miejsce na palce. Dopiero w takiej pozycji możemy stwierdzić, czy rozmiar jest dla nas ok.
      • Rolki dla dzieci pozostają nadal dla dzieci, więc nie kupuj ich jako osoba dorosła!
      • Nowe rolki na początku będą ciaśniejsze, lecz z czasem pod wpływem ciepła rozbiją się w środku i dopasują do stopy.

      Mam nadzieję, że pomogłam, a w razie jakichkolwiek wątpliwości służę pomocą.

      Justyna Wojdakowska – instruktor jazdy na rolkach
      Szkółka rolkowa Black & Yellow Skating